Děti v karanténě: jak jim vysvětlit, že musí nosit roušky?

Nouzový stav a karanténu nečekal nikdo z nás. Kromě toho, že nesmíme chodit na hřiště, ani ven ve skupinách, musíme ještě nějak dětem vysvětlit, proč vlastně musí nosit ty divné roušky. Ale jak to má pochopit tříleté, dvouleté nebo ještě mladší dítě?

Jdete s dětmi ven na krátkou „venčící“ vycházku do lesa či parku, jiná totiž ani není povolená. Jakoby nestačilo, že musíte dětem vysvětlit, proč nesmí za kamarády a na hřiště. Nebo rovnou radši berete prolízačky velkým obloukem a když v dálce uvidíte kamarády, ihned se otáčíte a prcháte jiným směrem.

A k tomu ještě musíte poslouchat: „Já nemám rád roušky“, „Mě to škrábe, mě to lechtá na nose“. „Nemůžu v tom dýchat“, „Ta rouška mě ale strašlivě štve“. „Proč to vlastně musím nosit?“. Nóóó, těžko se na tyto dotazy hledají odpovědi. Navíc, to ani v žádné „příručce na děti“ nenajdete. Navíc to vypadá, že to bude trvat déle než týden.

Tak jak to udělat, aby děti pochopily, že musí venku nosit roušky, a proč?
A aby s tím měly co nejmenší problém? Abychom je do toho nemuseli nutit a přikazovat jim to (případně jim lepit roušky páskou kolem pusy?) 🙂 Jsou malé děti vůbec schopny pochopit takovou situaci a přizpůsobit se jí?

Nepřikazujte a nestrašte.
Vysvětlujte a udělejte z problému hru.

Vaše děti to lépe pochopí a místo odmítání to budou respektovat. Nejhorší strategií je děti děsit. Vykládat jim, že může někdo blízký onemocnět nebo umřít. Neustále jim hystericky vtloukat do hlavy, že nesmí venku na nic sahat, jinak se nakazí hroznou nemocí, na kterou lidé umírají. Pouštět jim zprávy a nechat je se dívat na to, kolik každý den kde umírá lidí.

Děti se akorát vystraší. Ale nebude to mít ten efekt, že pochopí situaci a nebudou chtít jít ven na hřiště. Naopak budou úzkostné, nervózní, podrážděné či plačtivé. Jiné naopak mohou být vzteklé a agresivní, záleží na povaze. V noci je můžou děsit noční můry. Navíc se může stát, že ve chvíli, kdy pomine karanténa a svět se vrátí do normálního režimu, děti se do normálu nevrátí. Budou žít ve strachu i nadále. Protože děti neumí strach zvládnout tak jako dospělí a nepřejde u nich sám od sebe. Může se tedy stát, že budete mít doma vyděšené dítě ještě dalšího půl roku.

Nejlepší strategií je HRA
Dejte dětem roušky, vyfoťte se a pošlete fotky babičkám a dědečkům. Vyměňujte si fotky v rouškách s jejich dětskými kamarády ze školky nebo z písku. Namalujte si na roušky barevné úsměvy, srdíčka, kytičky. Cokoliv, co děti zaujme, pobaví a z čeho budou mít srandu. Sranda a hra je pro děti nejlepším návodem, jak přežít tuto drsnou dobu.

Hrajte si venku na piráty. Vezměte si klacky nebo bambitky, uvažte si šátek kolem krku a vydejte se na dobrodružnou cestu za pokladem.

Nemůžete jít na hřiště? Nevadí, naučte děti lézt po stromech. Choďte na výlety do lesa, kde jste ještě nikdy nebyli. Nebo s nimi vylezte na nějaký vysoký kopec, na který jim normálně zakazujete chodit, protože by se ušpinili nebo protože je to nebezpečné. Když půjdete s nimi, nic se jim nestane a kalhoty pak prostě vyperete. Důležitější než špinavé kalhoty je, abyste předešli splínu a špatné náladě – u sebe i u těch malých dušiček.

Telekonference s babičkou
Normálně dětem počítače asi nepouštíte, že? 🙂 Zkuste udělat výjimku a zavolejte si s jejich kamarády nebo s prarodiči telekonferencí. Pro děti to bude zážitek, zkrátí si dlouhé chvíle v izolaci a zasmějete se.

Zkrátka se snažte vymyslet cokoliv, čím byste zahnali nudu a stres. Cokoliv, co bude bavit vás i děti. Určitě přijdete na spoustu nových her, které pak budete hrávat dál – a možná budou i zábavnější než ty současné. Však to znáte: všechno zlé, je pro něco dobré.

A kdybyste měli problém s tím, jak s dětmi vyjít po dobrém, mrkněte na můj eBook zdarma: „Víte, jak zvládat své dítě bez křiku a hněvu?“. Věřím, že v něm minimálně najdete inspiraci.

Každopádně Vám přeji, ať tuto nelehkou dobu vy i vaše dítka přečkáte co nejlépe. Držím vám palce a přeji, ať se i přes všechny těžkosti často s dětmi smějete. 🙂

S úsměvem a povzbuzením

Alice 

Další tipy z různých oblastí výchovy najdete v mém eBooku zdarma: Víte, jak zvládat své dítě bez křiku a hněvu? 

Učila jsem už tisíce dětí. Mám dvě dcery, na kterých jsem se naučila, jak vychovat děti bez scén a pohlavků. A jak si mateřství užít, a ne ho protrpět. Pokud toužíte jít stejnou cestou, ráda vám ukážu, jak na to. O mé cestě k pohodovému mateřství si přečtěte zde.

Podívejte se na nový eBook TAHÁK NA DÍTĚ.

Praktický průvodce, který vás naučí, jak s dětmi nebojovat, ale spolupracovat.
Bez bití, křiku, vzteku a hádek. Ale v klidu a s ochotou.