Myslíte si, že bude fungovat brožura, kterou vytáhnete v situaci, kdy s dítětem bojujete, přečtete si magická slova, která dítěti zopakujete, a vaše dítě udělá to, co chcete vy? 🙂
Asi víte, že ne. A já to vím taky. Nejde mít návod, který funguje na každé dítě stejně. To snad umí zařídit jen kouzelníci v pohádkách. 🙂 Každý rodič si musí sám najít vlastní cestu, vlastní „návod“, který mu funguje na jeho dítě.
Něco jiného ale je vychovávat dítě podle určitých principů, s určitým přístupem a způsobem komunikace. To se dá naučit a přizpůsobit věku, povaze a temperamentu dítěte.
Ve svém projektu a eBooku „Tahák na dítě“ vše objasňuji na konkrétních příkladech a situacích z praxe. Myslím si, že je to lepší, než jen vykládat teorii. Tyto konkrétní příklady si můžete zkusit, když nevíte, jak začít s dítětem mluvit jinak. Za ta léta (či měsíce) výchovy máte totiž zažité vlastní vzorce a modely výchovy, a proto je těžké začít nějak jinak. Možná ani nevíte jak. Proto jsem pro vás na začátek vymyslela pomůcku, která vám poradí i konkrétní postupy a slova – ale jsou to jen příklady, pro inspiraci. Jaká slova a postupy fungují na vaše dítě, víte nejlépe vy.
Přesto jsem sebrala veškerou odvahu a eBook, jakož i celý projekt, jsem pojmenovala právě „TAHÁK NA DÍTĚ“. Tento název je výstižný a hodí se k tomu, co eBook obsahuje. Jen ten název „TAHÁK“ prosím berte v „uvozovkách“ a symbolicky. 🙂
Jde o principy, ne o konkrétní slova.
Návod, manuál, tahák na všechny děti stejně fungovat nebude.
Ale principy a zásady ano.
Samozřejmě, že vám zde na pár stránkách nemůžu dát kompletní a zaručený návod, co přesně říci a jak postupovat, aby zafungoval právě na vaše dítě. Každý rodič je jiný, každé dítě je jiné. Musíte si najít svá vlastní slova a postupy, které budou fungovat na vaše dítě. A kterým věříte vy, které jdou z vás přirozeně. Protože když jen budete používat naučený styl komunikace a budete se vyjadřovat úplně jinak než normálně, dítě vám to stejně neuvěří a nebude vás brát vážně.
Můžete se ale inspirovat návody a postupy, jak s dítětem zacházet. Já rodičům ukazuji konkrétní příklady a praktické postupy, které fungují mě. A to nejen na mé děti, ale na všechny děti, se kterými jsem během svého života pracovala. (O tom více píši v „Mém příběhu“). Samozřejmě, že podle konkrétního dítěte slovník i postupy, jak s ním jednat, vždy měním – dle jeho věku, povahy i aktuální nálady. To vždy vyplyne z konkrétní situace. Ale ty základní principy zůstávají stejné.
Proto je i v eBooku Tahák na dítě spousta teorie, kde jednotlivé principy a postupy vysvětluji. Určitě doporučuji si je pročíst, než začnete praktikovat jednotlivé příklady v praxi. Musíte vědět, co a proč děláte.
Ne, to ani nejde. Nečekejte, že vám zafunguje hned. Dítě, které je několik let (či měsíců) zvyklé na vaši výchovu, změnu hned nepochopí.
Je to stejné jako s těmi zákazy. Když ročnímu dítěti řeknete „Nešahej na ten hrnec, pálí to.“ – taky napoprvé nebude vědět, co to znamená „pálí to“. Nejspíš si to bude muset nejdřív vyzkoušet, aby pochopilo význam toho slova. Pak už váš zákaz bude respektovat. Buď hned napoprvé, nebo až později – podle toho, jak moc se spálí. 🙂
Ostatně i proto zastávám názor, že je lepší hned u toho zákazu dítěti vysvětlit co to „pálí to“ znamená. Dejte mu hned něco, co pálí málo (třeba topení, hrnek s čajem), aby se nepopálilo, ale pochopilo, co mu vlastně zakazujete.
Když to neuděláte, nebude váš zákaz respektovat hned, určitě si příště bude chtít zkusit, co to „pálí to“ znamená. A je lepší, když to zkusí párkrát s vámi pod dohledem, než šáhne rovnou na rozpálený hrnec nebo sporák. 🙂
Proto i učím rodiče, aby dětem vše vysvětlovali – místo toho, aby jim to pouze zakazovali. Věřte, že z dlouhodobého hlediska to má větší efekt. To, co dítěti vysvětlíte, a co samo pochopí, s čím se sžije, mu pak už nebudete muset zakazovat. Takže pro příště tu komunikaci budete mít snadnější i rychlejší. 🙂
A takto, na názorných příkladech, učím v eBooku Tahák na dítě všechny principy.
Tahák na dítě tedy není o tom – co, kdy a jak přesně říci. Ale je o tom, že vy se naučíte principy, které pak budete používat v komunikaci s dítětem tak, jak jste zvyklí vy a jak to vyhovuje vám. Věřte, že někoho kopírovat a papouškovat naučené fráze skutečně nemá žádný smysl.
Takže, jestli vám Tahák na dítě nezafunguje napoprvé, nezoufejte. Zkoušejte dál a vytrvejte. Měníte dosavadní výchovu, přístup i vztah k dítěti. Což se samozřejmě nezmění ze dne na den. Žádný převratný vynález nevznikl přes noc. J Vždycky tomu předcházely týdny či roky bádání a práce. Proto ani vy nezměníte výchovu ihned.
Ale na změnu ve vašem chování dítě většinou reaguje brzy. Proto jiné reakce od dítěte, než na které jste zvyklí, můžete zaznamenat brzy. A celkovou změnu v jeho chování můžete čekat v řádu týdnů.
Nebojte se, ani mě změna výchovy nefungovala hned. První dceru jsem vychovávala úplně jinak než tu druhou. Na tu starší jsem sem tam křičela, zakazovala jí, přikazovala jí a sem tam padly i pohlavky a tresty … Ale stejně to bylo neefektivní. Jak dcera rostla, zákazy na ni platily čím dál tím méně a výchova byla náročnější. Takže, když byla na cestě druhá dcera, rozhodla jsem se to změnit.
Prošla jsem si dlouhým procesem celkové změny výchovy. Tehdy ale ještě nebyly známé různé výchovné metody tak jako dnes. Proto jsem několik měsíců studovala, vzdělávala se, hledala informace a především lektory, kteří se na výchovu dětí dívali jinak než naši rodiče…
U druhé dcery jsem s novými principy výchovy začala hned od narození. A výchovu jsem celkově změnila i u první dcery – a šlo to. Zaznamenala jsem úspěchy celkem brzy. J Takže i druhá dcera změnu v mé výchově ocenila, a poté jsme spolu začaly vycházet o mnoho líp. A hlavně – už nám to vydrželo napořád. 🙂 Více se dočtete v mém příběhu.
Jakmile si na ně dítě zvykne, je to pro něj výhodnější, takže nemá potřebu to měnit. Stejně tak je to výhodnější i pro vás, pro rodiče. Takže vám oběma vydrží už na celý život. Příkazy a zákazy dítě v jistém věku začne ignorovat nebo jim začne vzdorovat. Ale vysvětlování a vlídnou komunikaci nebude mít potřebu měnit. 🙂
Podívejte se na nový eBook TAHÁK NA DÍTĚ.
Praktický průvodce, který vás naučí, jak s dětmi nebojovat, ale spolupracovat.
Bez bití, křiku, vzteku a hádek. Ale v klidu a s ochotou.